![]() |
| Nie no, ok, nie mogłem się powstrzymać. Cóż, w końcu też polityka. |
Edukator polityczny
Po maturze z WoSu i przed wyborami
do Parlamentu Europejskiego pomyślałem, żeby przypomnieć, wyedukować
społeczeństwo politycznie. Gdyż mamy mnóstwo poglądów, pomysłów, krytyk,
ciepłych i lodowatych słów o tej dziedzinie życia a tak zasadniczo niewiele o
niej wiemy. O sposobach działania, pomysłach innych, mechanizmach i patologiach
władzy. O tym, co się dzieje po oddaniu głosów, jak są liczone, jak w ogóle
wygląda idea demokracji. No tak mniej więcej, zaczynamy wyjaśniać.
Polityka
Polityka to z greckiego sztuka
sprawowania rządów. Rządy te dotyczą nas wszystkich w mniejszym lub większym
stopniu. Polityka oddziałuje poprzez stan wojny lub pokoju, wymiar
sprawiedliwości, podatki, a obecnie także państwową administrację, służbę
zdrowia czy szkolnictwo. Oczywiście, aspektów życia zależnych w jakimś sensie
od władzy. Władzy, czyli grupy ludzi odpowiedzialnych za pewne aspekty życia
publicznego, najczęściej te wymienione. Władzę ustanowioną w danym kraju
nazywamy także reżimem.
Demokracja
Sposób sprawowania rządów (ustrój,
nie mylić z poglądami politycznymi), w którym władzę sprawują obywatele.
Odróżnić od monarchii, gdzie władzę sprawuje król i dyktatury – dyktator.
Demokracja jest bezpośrednia i pośrednia. Ta druga polega na tym, że obywatele
wybierają przedstawicieli reprezentujących ich poglądy, którzy sprawują władzę.
System taki nazywamy republiką, gdyż władzę w nim sprawuje pewien organ wybrany
przez naród. Rozróżniamy różne rodzaje republik w zależności od kompetencji
poszczególnych organów:
- Parlamentarno-gabinetowy – najwięcej władzy spoczywa w rękach
parlamentu i rządu, prezydent (ew. monarcha) ograniczony do funkcji
reprezentacyjnych np. Polska, Czechy, Wielka Brytania
- Półprezydencki – władza prezydenta jest większa, ma one pewne
kompetencje wobec władzy wykonawczej, ale istnieje osobno premier, rząd i
parlament np. Francja
- Prezydencki – szefem rządu jest prezydent, który teoretycznie i
faktycznie jest głową państwa i ma w nim najwięcej do powiedzenia np.
Rosja, USA
- Parlamentarno-komitetowy. O ile w pozostałych systemach nad
poszczególnymi ustawami pracują zarówno rząd jak i komisje sejmowe, o tyle
w systemie parlamentarno-komitetowym parlament wybiera spośród siebie te
komisje, które stanowią rząd, mający stosunkowe małą siłę. Ten typ obecny
jest w Szwajcarii.
- Kanclerski – niewiele różni się od parlamentarno-gabinetowego.
Jedyna różnica to fakt, że wiele większą władzę niż premier ma kanclerz,
który także pełni funkcję reprezentatywne.
Utopijne ideały
Demokracja we współczesnym świecie
jest za mocno pośrednia. Wybierani na te zazwyczaj 4 lata posłowie mają pełną
wolność, a jedyną karą za sprzeciwienie się wyborcom może być brak reelekcji. Dlatego
są formy demokracji bezpośredniej np. referenda, pikiety, protesty, listy do
władz, obywatelskie nieposłuszeństwo. Ideałem byłoby, gdyby przedstawiciel
robili tak jak ludzie chcą, a Ci ich możliwie jak najmocniej kontrolowali i
wybierali tych najwiarygodniejszych. Niestety, ze względu na to, że ów system
działa u nas stosunkowo krótko, nie jesteśmy z nim obeznani, przyzwyczajeni.
Cały czas boimy się krytykować, działać otwarcie, wolimy po cichu narzekać. Ale
z czasem pojawiają się dobre inicjatywy współpracy polityków i wyborców
Pojawiają się też inne ciekawe projekty reform ustroju. Polecam: https://www.youtube.com/watch?v=EQVmKW1TiZs
Polityczne 3D
Poglądy na temat działania rządu
wraz z nastaniem demokracji w Europie wśród ludzi zmieniały się. Jakie prawo
powinno państwo wprowadzać? Pojawiło się dużo pomysłów, ale najlepszym wykresem
ludzkich poglądów jest tzw. kompas polityczny. Wygląda on tak:

Trochę angielskiego, ale powoli. Osie to
konserwatyzm-liberalizm (indywidual choices) i kapitalizm-komunizm (property
rights). I kolejno, osoby, które są zarówno za socjalizmem jak i konserwatyzmem
to etatyści. Po prawej stronie (konserwatyzm+wolność gospodarcza mamy prawię, a
po lewej lewicę. Na samej górze są ukochani libertarianie – wolność zarówno
gospodarcza jak i osobista. W środku – centrum. I tak to wygląda w 2D. Trzecią
osią może być najconalizm-kosmpolityzm, czyli zdanie o tym w jaki sposób
państwo powinno promować swoich obywateli, w jaki sposób wpuszczać na swój
rynek obce kultury i gospodarki.
Związek Socjalistycznych Republik Europejskich
Porównanie nie bez powodu. Jest to także ciało polityczne i gospodarcze,
uzależniające od siebie pozostałe kraje. Także głosi hasła socjalistyczne,
składa się z wielu niezrozumiałych instytucji, zatrudnia mnóstwo urzędników,
nawet nazywając ich komisarzami, którzy mają olbrzymią władzę i posiada
olbrzymi aparat propagandowy. Cóż, Unia
Europejska powstała w tym samy czasie co Związek Radziecki, przetrwała dłużej,
na innych trochę zasadach, ale naprawdę, bardzo podobnych. Warto to sobie
dokładnie porównać.
Poglądów na Unię Europejską jest
tyle, co ludzi na jej rzecz pracujących, jeśli nie więcej. Mało kto wie jak
zasadniczo cały organizm działa, kto jest kim i jaką funkcję pełni, więc
skrócona charakterystyka. Jedziemy:
- Parlament Europejski – tak, to do niego są wybory – jest bezpośrednią reprezentacją ludu (pracującego miast i wsi). Ma siedmiuset cośtam posłów, którzy dostają olbrzymie wynagrodzenia i głosują nad projektami prawa wtórnego (o nim za chwilę). Posłowie zrzeszają się w partiach pod względem reprezentowanych poglądów politycznych. Przewodniczącym PE jest obecnie Martin Schulz.
- Rada Unii Europejskiej – czyli inaczej Rada Ministrów. Składa się z
ministrów bądź wiceministrów państw członkowskich i zajmuje się tworzeniem
projektów ustaw w radzie ogólnej i radach branżowych. Jej szefem jest
Herman von Rompuy.
- Rada Europejska – najważniejszy organ UE, składa się z szefów państw członkowskich, podejmuje
najważniejsze decyzje, zbiera się dwa razy do roku i wyznacza główne
kierunki polityki wspólnoty. Przewodzi jej szef kraju, który posiada
prezydencję w danym półroczu.
- Komisja Europejska – coś jakby rząd, zajmuje się szeroko pojmowaną
władzą wykonawczą. Jej szefem jest od dawien dawna pan Barosso.
W jaki sposób Unia wpływa na prawo krajów członkowskich? W istotny. Po
pierwsze, państwa członkowskie akceptują prawo założycielskie, tzw. pierwotne,
czyli wszelkie traktaty m. in. z Maastrich, Nicejski i Lizboński. Omawiają one
głównie kształt i założenia funkcjonowania wspólnoty. Po drugie, prawo wtórne.
Rozporządzenia mają charakter wspólnotowy i obowiązują w każdym bez wyjątku.
Dyrektywy i decyzje dotyczą konkretnych adresatów z tym, że te pierwsze dają
swobodę doboru środków realizacji. Generalnie każde prawo stanowione przez UE
jest ponad krajowym, więc prawdą jest, że jesteśmy w dużej mierze zależni od
Brukseli.
To by było na tyle edukacji politycznej na dziś. Przede wszystkim chcę,
byście odróżniali poglądy polityczne (tworzenie prawa) od społecznych (zasady
moralne). Żebyście wiedzieli jak funkcjonuje demokracja i Unia. Żebyście nie
tylko narzekali, ale także, a może przede wszystkim rozumieli świat i mogli go
zmieniać, żeby był lepszym.


Brak komentarzy:
Prześlij komentarz